Skolyoz


Her 30 çocuktan 1’inde skolyoz görülür.

Anasayfa • Skolyoz

Sağlıklı bir kişiye arkadan bakıldığında omurga düz görülmelidir. Eğer 10 dereceden fazla sağa veya sola doğru bir eğilme varsa bu durum “skolyoz” olarak tanımlanır. Çoğu zaman da eğilme görülen omurga segmentinde, kendi ekseninde bir dönme gelişerek ;omurga da yana eğilmeler ile birlikte üç boyutlu bir deformite meydana gelir. 

Skolyoz genellikle başka bir hastalık olmadan tek başına gelişebileceği gibi bazı hastalıklarla birlikte de görülebilir. Ancak skolyozun %80 gibi büyük bir kısmı henüz nedeni belirlenememiş (idiopatik) tiptedir ve daha çok boy uzamasının hızlı olduğu ergenlik döneminde oluşur. 

Skolyoz, toplumda yaklaşık %2 ila 4 oranında görülür. Kız çocuklarda erkek çocuklara göre yaklaşık 8-10 kat daha sık görülebilir. Kızlarda sıklıkla 10-12 yaş, erkeklerde 12-14 yaşları arasında başlamakta olup kızlarda daha ilerleyicidir.

Omurga eğriliklerinde, daha erken yaşta oluşmuş olan eğriliklerin erişkin yaşa taşınması olabileceği gibi daha önce eğriliği olmayan kişilerde de çeşitli sebepler ile erişkin yaşta omurga eğrilikleri oluşabilmektedir.

 

 Her 30 çocuktan 1’inde skolyoz görülür.

 

bt_bb_section_top_section_coverage_image